idealCup je vyroben ze 100% recyklovaného rPET materiálu. Není třeba nová ropa. S minimálním množstvím materiálu. S minimální možnou uhlíkovou stopou.
Na každý nápoj je použit vždy zcela nový kelímek, možný přenos nečistot, virů či bakterií z použitých kelímků je tím zcela vyloučen.
Společnost EKO-KOM pro pořadatele festivalů nabízí ZDARMA zajištění sběru a třídění veškerého odpadu z festivalů, jeho odvoz.
Česká Republika patří mezi špičky v recyklaci v EU. Profesionální ekologickou recyklací kelímků idealCup vrací kelímky na začátek života s nejnižší možnou uhlíkovou stopou.
Na výrobu 1 vratného kelímku s potiskem je potřeba přibližně 10 krát více materiálu než na výrobu kelímku idealCup.
Hygienická stanice hlavního města Prahy nedoporučuje používání vratných kelímků. V souvislosti s přenosem virů a nemocí není možné zajistit 100% bezpečnost.
Pořadatelé festivalů uvádí, že vratné kelímky musí vozit do myček i na druhý konec republiky.
Vratné kelímky často končí jako suvenýry nebo jako odpad. V podstatě se jedná o silný plastový kelímek, který nechává větší uhlíkovou stopu než kelímek idealCup.
Jestliže odhlédneme od zelené reklamy, kterou jsou tyto produkty obvykle ověšeny, uvidíme obyčejné silnostěnné plastové kelímky. Ty se od jednorázových produktů liší pouze tím, že jsou vyrobeny z většího množství plastu, který nakonec skončí na té stejné skládce nebo v lepším případě na stejné recyklační lince jako tenké a lehké produkty tzv. na jedno použití.
Stále platí jednoduchá pravda…čím méně plastu, tím více ekologie…
Spotřeba vody při jejich opakovaném mytí, znečištění pitné vody chemikáliemi potřebnými na jejich čištění a dezinfekci. Spotřebovaná elektrická energie na jejich mytí a sušení. Zplodiny CO2 vypouštěné z nákladních aut do ovzduší při jejich převážení tam a zpět ze skladů a myček do místa konání koncertů a jiných společenských akcí. Jedná se až o stovky najetých kilometrů na jedinou akci (mycích center je na celou Českou republiku pouze několik). Všechny tyto procesy a mnohé další negativní skutečnosti, které na první pohled nejsou vidět, jsou stinné stránky, nezbytně doprovázející používání těchto výrobků.
V součtu jde jen v České republice o desítky až stovky tun takto zbytečně vyprodukovaného plastového odpadu. Lepší, a hlavně ekologická jsou selfie a videa s přáteli z festivalu než hromada vratný kelímků, které za čas putují jako zbytečnost do odpadu. Vratných kelímků jsou na skládkách nakonec celé kamiony.
Vratné kelímky jsou extrémně silné, avšak často jednorázové.
Je navíc známou praxí, že opakovaně použitelný kelímek opatřený reklamou dané akce skončí na poličce jako vzpomínka na danou událost. Takovýto reklamní upomínkový předmět je v podstatě bez dalšího využití odsouzen jen k cestě mezi odpadky, jelikož ho zcela logicky právě díky reklamě na konkrétní akci nelze na jiné akci použít.
Představa, že by někdo následně kelímek nosil připevněný klipem na opasku v obýváku nebo na zahradě je pochopitelně utopická. Obvykle, po pár letech, kdy se na tento plastový suvenýr prášilo, skončí bez dalšího užitku jako ekologická zátěž v odpadu.
Určitá část účastníků hudebních akcí pochopitelně nemá při odchodu čas ani chuť čekat v dlouhých frontách na vrácení drobné zálohy za vratný kelímek. A ten tak někdy končí stejně jako jednorázový kelímek v odpadkovém koši.
Výrobci těchto produktů uvádí počty vratných kelímků, které byly jen v České republice vyprodukovány a uvedeny do oběhu do roku 2022. Toto číslo z ekologického hlediska není vůbec zanedbatelné. Uvádí totiž počet kolem 100 milionů kusů těchto kelímků, které u nás uvedl na trh pouze jeden z výrobců. Když uvážíme, že jeden takový silnostěnný kelímek svou hmotností vydá za přibližně 5–7 jednorázových, vyprodukoval jen tento jediný výrobce tolik plastu, že by z nich bývala byla mohla být vyrobena téměř miliarda idealCup kelímků. Jinými slovy, kdybychom použili idealCup, mohla být k dispozici skoro miliarda jednorázových, bezpečných a zejména ekologických kelímků, oproti masivním zálohovaným, které byly vyrobeny z nově zpracované ropy.
Stále platí jednoduchá pravda…čím méně plastu, tím více ekologie…
Vedle osvěty týkající se životního prostředí pro účastníky akcí a dalších doprovodných akcí společnost EKO-KOM pro pořadatele festivalů nabízí rovněž ZDARMA zajištění sběru a třídění veškerého odpadu z festivalů, jeho odvoz a následnou profesionální ekologickou recyklaci.
pokud odhodíte plastový kelímek do žlutého kontejneru, kelímek následně putuje společně s dalším obsahem kontejneru na třídící linku. Na této lince se roztřídí odpad na jednotlivé druhy (nejčastěji, PET lahve barevné, PET lahve transparentní, transparentní folie, barevné folie, duté plasty a směsné pasty). Kelímek se dostane do druhu směsné plasty. Následně se jednotlivé druhy slisují do balíků a putují ke zpracovatelům. Ze směsných plastů se vyrábí například plotovky zatravňovací dlaždice, lavičky, apod.
Lukáš Beránek
manažer pro komunikaci s klienty
EKO-KOM, a.s.
Colours of Ostrava patří mezi první, kdo se odvážili jít proti proudu a začali používat ekologické rPET jednorázové kelímky. Patří mezi první pořadatele velkých akcí v ČR, kteří ocenili nové technické možnosti použití ekologického a ze zdravotního hlediska bezpečného materiálu rPET, a ve spojení s akcí Čisté festivaly, kterou zajišťuje EKO-KOM (státní společnost spadající pod ministerstvo životního prostředí), nastavili novou úroveň ekologie a hygieny na festivalech.
Ekologie a čistota na festivalech je zajištěna.